Visit our social media channels

Skip to main content

Często zadawane pytania

Invisalign jest przezroczystym aparatem prostującym zęby, dzięki któremu na Twojej twarzy zagości wymarzony piękny uśmiech. Wykorzystując zaawansowaną technologię obrazowania 3D, w metodzie Invisalign tworzony jest kompletny plan prostowania zębów, uwzględniający przesunięcie z początkowej do pożądanej pozycji na podstawie zaleceń Lekarza Invisalign. Następnie przygotowywany jest zestaw alignerów specjalnie dostosowanych do zębów konkretnego pacjenta, które stopniowo przesuwają zęby. Każdy aligner  z kompletu nosi się przez około dwa tygodnie i wymienia się je na nowe, aż do uzyskania pożdanego ustawienia zębów. Plan leczenia metodą Invisalign jest przygotowywany przez Lekarza na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta.

Alignery Invisalign są niemal przezroczyste. Nikt nawet nie zauważy przeziernych, gładkich aparatów Invisalign na twoich zębach, dzięki czemu możesz je nosić w każdej sytuacji, każdego dnia.

Alignery można zdejmować, więc nie ma żadnych ograniczeń co do produktów, które można jeść i pić. Można je zdjąć również do szczotkowania i czyszczenia zębów nicią dentystyczną, aby zachować dobrą higienę jamy ustnej.

W odróżnieniu od klasycznych stałych aparatów, alignery nie mają żadnych zamków ani drutów. To oznacza, że mniej czasu spędza się na wizytach u lekarza prowadzącego leczenie metodą Invisalign.

Invisalign daje również możliwość poznania końcowego efektu i całego planu leczenia nawet jeszcze przed jego rozpoczęciem.

 

W przeszłości ortodonci i dentyści przez lata stosowali u swoich pacjentów zdejmowane i stałe aparaty ortodontyczne. Dzięki zastosowaniu przez firmę Align Technology komputerowej techniki 3D i możliwości personalizacji terapii wiele wad zgryzu można leczyć w systemie Invisalign. Wyjątkowe oprogramowanie ClinCheck® umożliwia podgląd całego planu leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Firma Align Technology, Inc., produkująca alignery Invisalign, została założona w 1997 r.

W 1945, dr H.D. Kiesling przewidział, że pewnego dnia nowoczesna technologia umożliwi zastosowanie szeregu pozycjonerów, które zmuszą zęby do zmiany położenia w ramach leczenia ortodontycznego. Firma Align Technology przekuła tę wizję w rzeczywistość. Wykorzystując projektowanie komputerowe, Align Technology produkuje zestaw przezroczystych alignerów Invisalign dopasowanych do konkretnego pacjenta. Każdy aligner nosi się po kolei aby zapewnić stopniowe przemieszczanie zębów w górnym i dolnym łuku.

Ponad 4 mln osób na całym świecie skorzystało z metody Invisalign. Każdego dnia przybywa coraz więcej uśmiechów Invisalign.

Invisalign jest dostępny bezpośrednio w ponad 45 krajach, w tym w USA, Kanadzie, krajach Europy, Chinach, Japonii oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Leczenie jest również osiągalne przez dystrybutorów w mniejszych krajach rozwijających się w Europie, na Bliskim Wschodzie, Afryce oraz w Ameryce Łacińskiej.

Podobnie jak w przypadku każdego leczenia ortodontycznego, koszt leczenia metodą Invisalign zależy od stopnia złożoności wady zgryzu i przebiegu samego leczenia. Z zasady koszt leczenia Invisalign jest porównywalny do leczenia tradycyjnym aparatem stałym. Tylko Lekarz Invisalign jest w stanie określić całkowity koszt leczenia konkretnego pacjenta, przeważnie ceny leczenia tą metodą kształtują się na poziomie od 12500 do 23300 zł. Jeśli jednak wada jest niewielka, ceny zaczynają się od 7800 zł.

Alignery Invisalign przesuwają zęby, wywierając na nie kontrolowany nacisk. W odróżnieniu od tradycyjnych zamków, każdy łuk Invisalign wywiera kontrolowany nacisk nie tylko w odpowiednich miejscach, ale również odpowiednio długo. Zgodnie z założeniami leczenia Invisalign tylko niektóre zęby są przemieszczane w każdym etapie. W tej metodzie na zęby wywierany jest nacisk o odpowiedniej sile, co powoduje ich przemieszczenie do pozycji określonej przez lekarza.

Alignery są w zasadzie niewidoczne i wykonane są z mocnego, termoplastycznego silikonu, opracowanego specjalnie na potrzeby systemu Invisalign. Alignery są dopasowane do konkretnego pacjenta, tak aby idealnie pasowały do zębów.

Choć leczenie metodą Invisalign może być stosowane praktycznie według dowolnej filozofii, wymagane jest specjalne szkolenie. Wszyscy ortodonci i dentyści zainteresowani leczeniem swoich pacjentów metodą Invisalign muszą przejść szkolenie, aby zdobyć kwalifikacje i biegłość w leczeniu różnych przypadków, zanim dostaną zgodę na rozpoczęcie leczenia. Ponad 82 000 dentystów i ortodontów na całym świecie jest obecnie przeszkolonych w leczeniu metodą Invisalign. Znajdź Lekarza Invisalign w swojej okolicy.

Doświadczony Lekarz Invisalign może stosować tę metodę w leczeniu wad zgryzu u większości dorosłych i nastolatków, którzy marzą o piękniejszym uśmiechu. Skonsultuj się z Lekarzem Invisalign, aby upewnić się, czy metoda Invisalign Teen będzie odpowiednia dla twojego dziecka.

Konsultacje odbywają się z podobną częstotliwością jak w przypadku leczenia tradycyjnymi aparatami stałymi. Wizyty mogą być krótsze, bo pacjent spędza mniej czasu na fotelu dentystycznym, ponieważ nie ma potrzeby wymiany drutów ani zamków. Zwykle pacjent odwiedza Lekarza Invisalign co 4–6 tygodni w celu sprawdzenia, czy leczenie przebiega w pożądanym kierunku oraz odebrania kolejnego kompletu alignerów Invisalign, w zależności od decyzji Lekarza.

Czas trwania całego leczenia zależy od stopnia złożoności wady zgryzu, ale jest porównywalny do okresu leczenia tradycyjnymi aparatami. Zwykle leczenie trwa od 9 do 18 miesięcy. Bardziej szczegółowe informacje można uzyskać w trakcie konsultacji u Lekarza Invisalign.

Niektórzy pacjenci na początku każdego etapu leczenia, gdy zakładają aligner po raz pierwszy, mogą odczuwać tymczasowy, lekki dyskomfort. Jest to normalne zjawisko, które zwykle określa się jako uczucie ucisku. Oznacza to, że alignery spełniają swoją rolę, tzn. stopniowo przesuwają zęby ku pożądanej pozycji. Zwykle uczucie dyskomfortu ustępuje po paru dniach.

Lekarze Invisalign mogą za pomocą tej metody leczyć przodozgryz u większości dorosłych i nastolatków. Skonsultuj się z Lekarzem, aby ustalić, czy system Invisalign będzie dla ciebie odpowiedni.

Tylko Lekarz Invisalign jest w stanie określić, czy pacjent może podjąć leczenie metodą Invisalign.

Mosty łączą dwa lub więcej zębów i dlatego znacznie utrudniają zmianę pozycji. Twój Lekarz Invisalign określi, czy w twoim przypadku mosty będą przeszkodą w leczeniu.

Zwykle korony nie stanowią przeszkody w leczeniu metodą Invisalign. Czasami jednak stosuje się małe guziczki kompozytowe w kolorze zęba, zwane „zaczepami”. Przyklejane są one do zęba, aby spowodować jego przemieszczenie w określonym kierunku. Takie zaczepy trudniej jest przykleić do korony. W takim przypadku należy dokładnie przeanalizować położenie koron. Lekarz Invisalign udzieli ci stosownej porady.

Tak. Szpary między zębami bardzo łatwo wyeliminować metodą Invisalign. Skonsultuj się z Lekarzem, aby ustalić, czy system Invisalign będzie dla ciebie odpowiedni.

Skrót SSŻ odnosi się do stawu skroniowo-żuchwowego. Osoby cierpiące na zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego mogą doświadczyć braku poprawy, a nawet pogorszenia stanu na skutek noszenia aparatów i leczenia ortodontycznego takiego jak Invisalign. Skonsultuj się z Lekarzem Invisalign, aby sprawdzić, w jakim stopniu zaburzenia SSŻ mogą niekorzystnie wpłynąć na leczenie.

Noszenie aparatu retencyjnego po każdym leczeniu ortodontycznym jest ważnym etapem, ponieważ taki aparat utrzymuje zęby w nowej pozycji. Aparat retencyjny należy nosić według wskazówek Lekarza Invisalign, w przeciwnym wypadku zęby zaczną ponownie się przemieszczać. W wielu przypadkach ostatni aligner będzie służyć jako tymczasowy aparat retencyjny, aż podjęte zostaną ostateczne decyzje. Lekarz Invisalign może doradzić dłuższy okres leczenia aparatem retencyjnym.

Wielu pacjentów leczących się metodą Invisalign nosiło w przeszłości tradycyjne aparaty ortodontyczne, zazwyczaj w młodości. Leczenie metodą Invisalign zwykle koryguje zmiany pozycji zębów, do których dochodzi po zakończeniu leczenia tradycyjnymi aparatami.

Duża liczba pacjentów leczy się metodą łączoną, a więc tradycyjnymi aparatami i alignerami Invisalign. Skonsultuj się z Lekarzem, aby określić najbardziej odpowiednią metodę leczenia.

Nie. W odróżnieniu od tradycyjnych drutów i zamków, przy aparatach Invisalign nie trzeba stosować ograniczeń dotyczących tego, co się je i pije, ponieważ alignery można zdejmować na czas posiłków. Dlatego nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw i przekąsek. Bardzo ważną rzeczą jest dokładne szczotkowanie zębów i czyszczenie nicią po każdym posiłku i przed nałożeniem alignerów.

Alignery należy nosić przez cały okres leczenia. Zdejmujemy je tylko na czas posiłków i czyszczenia zębów.

Zdecydowana większość pacjentów nie zgłasza problemów z mówieniem w trakcie leczenia. Niemniej jednak, tak przy tradycyjnych aparatach ortodontycznych, jak i przy alignerach Invisalign, potrzebny jest czas, by przyzwyczaić się do ciała obcego w ustach.

Odradza się palenie z aparatem na zębach, ponieważ może to doprowadzić do odbarwienia lub zabrudzenia alignera.

Żucie gumy jest niewskazane, ponieważ może ona przykleić się do aparatu. Zaleca się zdejmowanie alignerów na czas posiłków i przekąsek.

Alignery najlepiej czyścić szczoteczką i płukać w letniej wodzie, a także przy pomocy Cleaning Crystals Invisalign lub specjalnymi tabletkami. Bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku i przed nałożeniem aparatu.

Czy metoda Invisalign jest odpowiednia dla ciebie?

Czy metoda Invisalign jest odpowiednia dla ciebie? Dowiedz się

Historie uśmiechu

Historie uśmiechu Oglądaj filmy

Invisalign
w twojej
okolicy

Invisalign w twojej okolicy Znajdź Certyfikowanego Lekarza Invisalign